Tak ako mávam v lete chuť na melón, broskyne, hrozno, paradajky, presne tak mávam na jeseň a v zime chuť na makové čokoľvek. Môžu to byť šúľance, štrúdle, koláče, ale aj takéto super makové rohlíčky. Ani si možno neuvedomujeme aké máme šťastie tu na Slovensku, že si môžeme normálne kúpiť mak! Naši starí rodičia si ho dokonca mohli aj pestovať :). To už by dnes asi nebolo také jednoduché ako pred érou nových pravidiel EU. O čo všetko prichádzajú tie vyspelé štáty, ktoré na mak hľadia ako na opiátovu plodinu, no vedeli by ste si napríklad Vianoce predstaviť bez makových opekancov, bobaľkov či pupáčkov ? Ja si to radšej ani predstavovať nechcem :).
Makové rožteky
Kysnuté cesto:400 g hladkej múky
1/2 kocky droždia
250 ml vlažného mlieka
1 PL cukru
1 vajce
soľ
Tukové cesto:
200 g hladkej múky
250 g masla, alebo ak chcete tuk na pečenie
Plnka:
150 g mletého maku
slivkový lekvár
mletá škorica
cukor podľa chuti
vajíčko na potretie rožkov, práškový cukor na posypanie upečených rožkov, doska na vaľkanie cesta, valček na cesto, miska, vidlička, hrnček, mastenička
Postup:
Tento recept som objavila na stránkach Apetitu, ale trošku som si ho poupravila, najmä čo sa týka množstva droždia a plnky.
V hrnčeku si trošku zohrejeme mlieko (aby bolo vlažné) pridáme cukor a droždie, necháme postáť kým nám droždie nabehne. Do misky si navážime múku, pridáme štipku soli, vajce a nabehnuté droždie a vypracujeme klasické kysnuté cesto, pracujem s ním pokiaľ sa nám nezačne oddeľovať od misky a rúk (varechy :)). Vypracované cesto si necháme pekne prikryté v teple kysnúť. Pokiaľ nám prvé cesto kysne, vypracujeme si z múky a masla druhé cesto, v podstate nijak špeciálne ho nevypracuvávame len spojíme do homogénnej zmesi múku a maslo a uložíme do chladničky.
Medzitým si môžeme zomlieť mak a pripraviť plnku. Ja som použila do maku slivkový lekvár, ale môžete si mak aj klasicky zabariť horúcim mliekom, Lekvár som si v hrnčeku s troškou vody zohriala - konzistencia bola riedka kaša, a touto kašou som zabarila pomletý mak. Zmes dobre premiešame vidličkou, ochutnáme, pridáme podľa chuti cukor, škoricu. Dávame si pozor na konzistenciu, plnka by nemala byť príliš tekutá aby nám z rožkov nevytekala.
Po nakysnutí cesta si ho vyklopíme na pomúčenú pracovnú dosku a rozvaľkáme ho na štvorec (alebo aspoň na niečo podobné :) viď foto). Do stredu toho to útvaru si položíme druhé-tukové cesto a začneme kysnuté cesto skladať na obálku, teda - zohneme zhora, zdola, z ľava, z prava (viď foto).
Takto zložené cesto necháme kysnúť asi 15 minút a potom ho rozvaľkáme, opäť na štvorec a zas zložíme na obálku (presne rovnako ako prvý krát), necháme zas 15 minút kysnúť atď. Celkovo to zopakujem 3x. Po poslednom rozvaľkaní na hrubšiu placku, nechajte kysnúť ešte 30 minút.
Z tohto cesta si urobíme 4 približne rovnaké gule cesta a rozvaľkáme si ich na kruh (ten kruh by mal byť naozaj kruh :)).
Každý kruh si nakrájame na osem rovnakých časti, je to jednoduché - najprv na štyri časti a potom každú štvrtinu ešte prerežeme na polovicu. Vzniknú nám trojuholníčky na ktoré si na najširšiu časť položíme plnku a zavinieme ju smerom od najširšej po najužšiu časť aby nám vznikol rohlík.
Rožteky si ukladáme na plech vystlaný papierom na pečenie a necháme ich ešte chvíľu kysnúť aj na plechu 20 minút. Tesne pred vložením plechu do rúry si rožky potrieme vyšľahaným vajíčkom a dáme piecť. Rožky pečieme v rúre vyhriatej na 180°C cca 15 - 20 minút do zlatista :).
Po upečení ešte teplé pocukrujeme práškovým cukrom a môžeme jesť :). Pozor na horúcu makovú plnku! :)
Pekné makové úsmevy a dobrú chuť k týmto skvelým rožtekom prajem :).