piatok 30. januára 2015

Špenátové halušky s nivou

Zelené jedlá sa varievajú na zelený štvrtok, najmä špenát, teda aspoň u nás doma to tak bývalo :). Hmm predveľkonočný čas je ešte ďaleko (bohužiaľ), ale zažiadalo sa mi navariť si niečo tak pekne zelené. Špenát je pre mnohých akousi traumou školských jedální, pravdu povediac také čosi by som už jesť ani ja nechcela, ale tak dobre doma pripravený špenát to je už iná kapitola. Takže toto je taký špenát na iný, dalo by sa aj povedať, slovenský spôsob. Veď ktorý národ má za národné jedlo halušky ? :)  Takže tak trochu naše špenátové halušky s nivou :) sú veľmi jednoduché a podľa mňa také sobotňajšie. 


Zelené halušky so zelenou omáčkou :):

balíček mrazeného špenátu (bez akýchkoľvek prídavkov-len špenát)
1 vajíčko
polohrubá múka
soľ



Na omáčku:
trojuholník syru NIVA
1,5 dcl mlieka
smotana
haluškovač, hrniec, kastrólik, varecha, miska


Postup:

Mrazený špenát si vyberieme z obalu, dáme si ho do misky a necháme rozpustiť. Do rozpusteného špenátu si pridáme vajíčko, múku, soľ a vymiešame na "haluškové cesto"- stredne husté - aby sa nám vo vode halušky nerozvárali.V prípade potreby, ak by bol špenát príliš hustý, môžeme pridať vodu.


V recepte zámerne neuvádzam množstvo múky nakoľko to závisí od množstva špenátu a jeho konzistencie. Halušky varíme v posolenej vode do ktorej ich nahádžeme cez haluškovač :). 


Do kastrólika si dáme mlieko, rozdrobenú Nivu a miešame do rozpustenia, Môžete si na omáčku dať aj dva trojuholníky Nivy, ak ju máte radi a chutí Vám jej výrazná chuť. Ak máte syr rozpustený pridajte kyslú smotanu a spoločne za stáleho miešania prehrejte. Halušky si môžete preliať omáčkou všetky a zamiešať, aby sa Vám celé obalili touto skvelou omáčkou, alebo ak chcete jedlo servírovať "estetickejšie" omáčku prilejte na halušky až na tanieri a na vrch môžete ešte nakrájať syr Niva.  


P.S, Naozaj si u mňa nikto nezajednal reklamu na Nivu, :) kupujeme ju pomerne často a chutí nám najviac zo všetkých syrov z modrou plesňou a hlavne sa vyrába tu u nás na Slovensku. 
No uznajte môže byť niečo vhodnejšie k haluškám ako slovenský syr ? :)
Tak peknú zelenú sobotu :) !!! (i keď tu to podľa počasia vyzerá skôr na bielu sobotu :))

piatok 23. januára 2015

Maslová vianočka

Vianočka sa v niektorých domácnostiach spája (logicky) s Vianocami. Mne sa spája vianočka s dobrým raňajkami :). Vianočka, maslo, domáci džem a kakao - mňam, Tak prišlo na pečenie takej dobrej domácej vianočky aj v našej domácnosti a veruže sa vydarila :) (to netvrdím samozrejme len ja, ale  všetci čo ju skúsili :) a to ma teší). Takže sa týmto definitívne zaraďuje do receptov mojej kuchyne, ktoré budem piecť pravidelne (drahý sa poteší :)).



Vianočka:

500g hladkej múky
120g masla
3 PL kryštálového cukru
2 vajíčka + 1 vajíčko na potretie
1,5 - 2 dcl mlieka
3/4 kocky droždia
trocha rumu
hrozienka opláchnuté (vo vode) a namočené v rume :) 
štipka soli, špajdle, štetec na potretie vianočky


Postup:

V hrnčeku zohrejeme mlieko s cukrom (len aby bolo vlažné) , pridáme kvasnice a počkáme kým nám nabehnú :). Do misky si dáme múku, štipku soli, vajíčka, nabehnuté kvasnice, zmäknuté maslo a miesime. Miesime a miesime a miesime až pokiaľ cesto nie je krásne vláčne a nelepí sa nám už na ruku, varechu a misku. Vymiesené cesto necháme prikryté vykysnúť. Kým nám kysne cesto, opláchneme si hrozienka vo vode a namočíme si ich do rumu, alebo aj nie (samozrejme je to na Vás :)).  Keď máme cesto nakysnuté (je ho plná miska), vyklopíme ho na dosku a vmiesime do cesta hrozienka (vybraté z rumu), premiesime a necháme opäť kysnúť.



Doba kysnutia sa nedá celkom presne určiť, ale sledujte ho kým opäť zväčší svoj objem. Po nakysnutí rozdelíme cesto na 9 približne rovnakých častí, ale pokiaľ nechcete piecť "poschodovú" vianočku, môžete si upiecť napríklad dve troj-šulcové vianočky :). Dosku si jemne pomúčime a zo 4 častí si ušúľame rovnako dlhé 4 šulce z ktorých si upletieme spodnú časť vianočky. Pri šúľaní Vám možno budú (mne sa to darilo) vychádzať z cesta hrozienka, natlačte ich tam po ušúľaní späť :).


Spojíme si na jednom konci (teda začiatku) všetky štyri šulce a prepletáme ich, začíname vždy z ľavej strany - vezmeme si krajný šulec a prepletáme ho pod a nad ostatné šulce striedavo až na pravú stranu. Nepletieme príliš na tesno, nakoľko po upletení nechám vianočku ešte kysnúť (aby mala kam :)). 


Ak máme spodnú časť hotovú, vezmeme si 3 ďalšie časti, ušúľame 3 šulce rovnakej dĺžky, upletieme si troj-vrkoč a položím ho na spodnú časť. Zvyšné dve časti cesta si ušúľame, spletiem a položíme navrch vianočky. 
Opis tohoto postupu je dosť komplikovaný, ale uvidíte pri práci Vám to pôjde samo :). 


Vianočku si "skladajte" priamo na plechu vystlanom papierom na pečenie a "zaistite" si vrchné poschodia špajdľami, alebo špáradlami (teplu-vzdornými). Takto zloženú vianočku ešte necháme kysnúť kým sa nám pekne zaoblý. Potrieme rozšľahaným vajíčkom a dáme piecť.


Pečieme vo vyhriatej rúre 180°C - 160°C cca 40 minút - či je upečená vyskúšajte trošku skôr špajdľou. Po upečení povyťahujte zaisťovacie špajdle a nechajte vychladnúť.



  Tak dobrú chuť nielen na Vianoce, ale aj pri víkendových pohodových raňajkách :). 






pondelok 5. januára 2015

Škoricový veniec

Koláč ktorý som sa chystala vyskúšať už dávnejšie prišiel na rad až teraz v novom roku. Ale ako lepšie začať nový rok ak nie takýmto efektným koláčom. Koláčik je z kysnutého cesta a škorice a okrem toho, že vyzerá naozaj fešácky, nie je vôbec náročný a samozrejme je božský :)!


Keďže tu máme opäť kysnuté cesto, neodpustím si tento krásny archaický preslov o kysnutom ceste z roku 1943 a to v originálnom texte (bez korektúry)  zo Slovenskej ľudovej kuchárky :) : 

"Z kysnutého cesta robievajú sa chutné koláče, súce najmä ku káve, ale i ako samostatný múčnik môže sa pripraviť kysnuté cesto najmä tam, kde sú deti, ktoré rôznymi drahými pečivami ťažko by sa mohly nasýtiť. Pri úprave kysnutého cesta je dôležité, aby sa cesto nechávalo kysnúť prvý raz na miernom teple a druhý raz už upravené na plechu, inak nebude ľahké a vláčne. K úprave kysnutého cesta najlepšia je hladká múka."

A po takomto krásnom predslove nech sa páči samotný recept:

Škoricový veniec:

Cesto:
600g hladkej múky 
1/2 kocky droždia
2,5 dcl vlažného mlieka
1 vajíčko
50g rozpusteného masla 
lyžička soli
3 lyžice kryštálového cukru



Plnka:
6 lyžíc mletej škorice
10 lyžíc kryštálového cukru
a
125g rozpusteného masla

veľká doska na vaľkanie, valček, štetec na roztieranie masla, papier na pečenie, plech


Postup:
Do vlažného mlieka si pridáme lyžicu kryštálového cukru a droždie - necháme kým nám kvasnice nabehnú :).
Hladkú múku, lyžičku soli, zvyšný kryštálový cukor si zmiešame v miske a pridáme vajíčko, nabehnuté kvasnice v mlieku a rozpustené maslo. Hmotu vymiešame na pružné cesto pokiaľ sa nám začne odliepať od misky aj rúk a necháme na teplom mieste prikryté kysnúť (pokiaľ máte technických pomocníkov použite ich:)). Po vykysnutí cesta si ho na pomúčenej doske vyvaľkáme na tenké cesto - ak môžete vaľkajte si cesto priamo na pracovnej doske - bude to naozaj veľký plát cesta (ja mám vrúbkovanú pracovnú dosku :(  tak som cesto posúvala po doske až mi z nej prevísalo, ale to nič - podarilo sa :)). V miske si zmiešame cukor so škoricou na plnku a v hrnčeku (smaltovanom :) ) si rozpustíme maslo, ktorým pomocou štetca natierame cesto (mala by nám ostať polovica rozpusteného masla na pokvapkanie plnky).

Namaslované cesto si rovnomerne posýpame zmesou cukru so škoricou (nakoľko som mala cesto väčšie ako doska. natierala som cesto postupne a postupne aj posýpala cesto plnkou).


Ak máme cesto pomaslované a posypané, pokvapkáme si plnku rozpusteným maslom a môžme začať zvinovať (ja som si pri stáčaní závinu potierala maslom aj cesto ktoré som stáčala na plnku, aby som mala istotu že bude plnka držať:)).


Keď máme cesto zvinuté do závinu, prekrojíme si závin po celej dĺžke na polovicu.

 

Obe prerezané časti závinu si "zapletieme" a takto zapletené upravíme do venca a dáme na plech vystlaný papierom na pečenie. Koláčik pečieme v rúre vyhriatej na 180°C cca 35-40 minút.
Ako na fotkách vidíte ten koniec mám taký kadejaký, ale nabudúce to už bude lepšie :)



Počas pečenia sa Vám bytom začne šíriť krásna vôňa škorice a cukru - taký škoricový karamel :). 
Koláč je silne návykový, pokiaľ máte samozrejme radi škoricu a chrumkavý. 
Užite si sladký škoricový veniec - mňam ! :)


nedeľa 4. januára 2015

Kuchynský a nákupný kalendár na celý rok - JANUÁR

Prvým príspevkom v novom roku 2015 bude článok zo Slovenskej ľudovej kuchárky, v ktorom sa gazdinkám odporúča čo kupovať v tom ktorom mesiaci počas celého roka. Dnes Vám ponúkam nákupný zoznam na mesiac JANUÁR. Takže vytlačte si daný zoznam a hor sa za nákupmi :) !

"Na jatke: hovädzina, teľacina, bravčovina, baranina, mladé prasiatko, domáci zajac.
Hydina: hus, kačka, mládka, kapún, holub, sliepka, morka.
Divina: tetrov, bažant, divá kačka. - Jeleň, srna, kamzík, diviak, poľný zajac.
Ryby: lipeň, šťuka, sumec.
Zelenina: kapusta, kel, karfiol, kaleráb, červená kapusta, mrkva, zeler, strukoviny a zeleninové konzervy, kyslá kapusta.
Šaláty: šalát endivia a poľný šalát.
Huby: pestovaný šampiňón.
Ovocie: jablká, hrušky, pomaranč, citrón, oriešky, gaštany, orechy, figy a južné ovocie."

Ako sa tak na to pozerám naši predkovia mali, čo sa mäsa týka ,naozaj pestrú stravu. Dajte vedieť kde ste zohnali kamzíka :). A aj ten recept z kamzíčinky :).
Tak chutný nový rok 2015 prajem všetkým ! :).