Rok sa s rokom stretol a máme tu prvý rok existencie tohoto blogu, nehodlám ho tu akýmkoľvek spôsobom hodnotiť, ale radšej pridám trojrecept na oslavu výročia. :) Dobrým zvykom býva k narodeninám pripraviť tortu, vyhnem sa tomuto tortovému klišé a predstavím Vám sezónne menu vhodné na každú oslavu (okrem vegetariánskej):). Táto zostavička jedál je veľmi vhodná pokiaľ je oslávencom muž - zavďačíte sa mu to mi verte - je to také mäsovo orientované menu, ktoré je zavŕšené sladkou bodkou. Trojicu jedál nám odštartuje predjedlo - také sezónne a také slovenské :) oškvarková nátierka, hlavným chodom bude pomaly pečené bravčové pliecko a sladký záver poistí slivkový koláč s posýpkou.
Prípravu na toto menu som započala týždeň vopred, kedy som si zaobstarala slaninu na masť a oškvarky. Samozrejme pokiaľ nemáte odkiaľ čerpať, môžete si ich zaobstarať už hotové-oškvarky, masť (ale čerstvo vytopené oškvarky a masť to je iná báseň :)).
Oškvarková nátierka:
oškvarky tieto si môžete pripraviť podľa receptu uverejneného v minulom roku - odkaz na recept: http://varenapecena.blogspot.sk/2014/10/mast-oskvarky.html
2 vajcia
horčica my sme použili pikantnú anglickú horčicu
soľ
čierne/červené korenie
miska, mixér, alebo mlynček na mäso, vareška
Postup:
Oškvarky si pomelieme buď s pomocou mixéra alebo mäsového mlynčeka na pastu. (Neudávam množstvo oškvarkov nakoľko my sme robili zo všetkých ktoré sme získali po vytopení asi 2,3 kg slaniny.) Keď nám vznikne oškvarková homogénna pasta, pridáme k nej ošúpané na tvrdo uvarené vajíčka, cca lyžičku horčice (podľa chuti), korenie, soľ (so soľou opatrne - treba prihliadnuť či sú oškvarky už posolené) a v mixéri všetko spolu dobre premiešame. Ak nemáme mixér a robíme to pomocou mäsového mlynčeka, tak si pomelieme aj vajíčka a dobre ich spolu s ostatnými surovinami premiešame. Ochutnáme a podľa svojej chuti ešte dochutíme. Môžete si do nátierky primiešať aj najemno posekanú cibuľku, alebo petržlenovú vňať.
Nátierku si natlačíme do nádob a uskladňujeme uzatvorené v chladničke. Pred podávaním si ju vyberte skôr z chladničky aby sa Vám nátierka dobre natierala (nie ako nám :) ).
Pomaly pečené bravčové pliecko alias trhané mäso
Toto mäso je časovo náročnejšie, inak je na prípravu jednoduché a fakt veľmi chutné.
väčší kus bravčového pleca (my sme piekli 2,3 kg kus)
bravčová masť
3 polievkové lyžice soli
1 polievková lyžica kryštálového cukru
červená paprika (môžete kombinovať sladkú so štipľavou)
2 hlavičky cesnaku
šťava z 2 citrónov
miska, varecha, väčší mikroténový sáčok, nádoba na pečenie (hrniec/pekáč s pokrievkou)
Toto mäso je časovo náročnejšie, inak je na prípravu jednoduché a fakt veľmi chutné.
väčší kus bravčového pleca (my sme piekli 2,3 kg kus)
bravčová masť
3 polievkové lyžice soli
1 polievková lyžica kryštálového cukru
červená paprika (môžete kombinovať sladkú so štipľavou)
2 hlavičky cesnaku
šťava z 2 citrónov
miska, varecha, väčší mikroténový sáčok, nádoba na pečenie (hrniec/pekáč s pokrievkou)
Postup:
Mäso si umyjeme, osušíme. Bravčovú masť si necháme rozpustiť, nalejeme ju do misky, pridáme cukor, soľ, citrónovú šťavu, papriku, roztlačený cesnak poriadne rozmiešame. Mäso vložíme do sáčku a nalejeme naň túto zmes, uzavrieme a necháme marinovať 24 hodín v chladničke. Pred pečením si vyberieme mäso asi hodinu vopred aby sa nám masť v marináde rozpustila.Do hrnca si vložíme mäso, vylejeme marinádu zo sáčku, pridáme ešte asi 2 polievkové lyžice masti, 2 dcl vody, prikryjeme a dáme piecť do rúry vyhriatej na 150°C cca na 6 hodín. Šťava by mala pokrývať aspoň 1/3 mäsa. Počas pečenia mäso kontrolujeme (my sme ho pozerali cca každé dve hodiny, raz sme ho otočili). Do mäsa zbytočne nepicháme aby nám nevytiekla šťava. Že je mäso upečené uvidíme, že sa nám začína akoby rozpadávať. V tejto fáze hrniec odokryjeme a pod grilom necháme zapiecť najprv z jednej, potom z druhej strany.
Upečené mäso pred podávaním natrháme vidličkami po vláknach, namočíme v šťave a podávame. My sme ho podávali na zapečenom chlebe spolu s kapustovo-jablkovo- mrkvovo-zelerovým šalátom (niečo na spôsob Coleslaw šalátu).
Mäso si po vychladnutí - nepotrhané môžete zaliate v šťave uskladniť aj v mrazničke na ďalšiu príležitosť- potom stačí len zohriať a natrhať. Určite bude všetkým chutiť ! :)
Slivkový koláč s posýpkou
na cesto:
450 g polohrubej múky
250 g hladkej múky
1/2 kocky droždia
1 čajovú lyžičku prášku do pečiva
5 čajových lyžičiek kryštálového cukru
1 vajce
100 g masla
mlieko
štipka soli
vykôstkované slivky
na posýpku:
100 g masla
krupica alebo hrubá múka
kryštálový cukor
škorica
hrnček, miska, doska na vaľkanie cesta, plech, papier na pečenie
Postup:
Do vlažného mlieka (cca 2 dcl) si pridáme cukor, droždie a necháme si nabehnúť kvások. Do misky si navážime múku, štipku soli, prášok do pečiva a pridáme nabehnutý kvások, vajce, a rozpustené maslo. Všetko spolu premiešame a miesime rukou, alebo varechou, podľa potreby prilievame mlieko a miesime.
Cesto by malo byť redšej konzistencie, aby sme si ho dokázali na plechu jednoducho roztiahnuť rukami. Miesime pokiaľ sa nám cesto nespojí do jednotnej hmoty a odliepa sa nám od misky. Vymiesené cesto si necháme nakysnúť na teplom mieste. Kým nám kysne cesto odkôstkujeme si slivky a pripravíme si posýpku. Posýpku si vypracujeme z masla, cukru a múky/krupice najlepšie rukou, môžeme si pridať aj škoricu, ktorá nám k slivkám dobre ladí. :) Konzistencia posýpky by mala byť sypká.
Nakysnuté cesto si vyklopíme na pomúčenú dosku a rozdelíme si ho, množstvo cesta nám vystačí na dva plechy. Na plech vystlaný papierom na pečenie si cesto rukami roztiahneme po celej ploche plechu a poukladáme naň rozpolené vykôstkované slivky. Slivky ukladáme vedľa seba a môžeme si koláčik vylepšiť ak si pod ovocie dáme napríklad vrstvu tvarohu (my sme si dali na jeden plech aj tvaroh).
Keď máme ovocie uložené, navrstvíme si navrch posýpku, ja som musela ešte posýpku dorábať, nakoľko sme veľmi posýpkovo pozitívny :) a potrebujeme poriadnu vrstvu.
Samozrejme slivky môžete nahradiť akýmkoľvek ovocím, podľa sezóny, my sme skombinovali aj s nakrájanými kyslými jabĺčkami, keďže sme nemali dosť sliviek. Koláč pečieme v rúre vyhriatej na 200°C cca 20 minút - samozrejme doba pečenia závisí od rúry na pečenie, tak si koláč sledujte aby Vám nezhorel - to by bola večná škoda :).
Takže toto bolo dnešné narodeninové menu, dúfam že Vám zachutí a prídete si na svoje aspoň niektorým z receptov. Prajem nám krásny ďalší chutný rok a to nie len v kuchyni za šporákom a hrncami . :)