štvrtok 27. novembra 2014

Makové šúľance

No neznie to krásne slovensky? Makové šúľance. Skvelé sladké jedlo so zemiakového cesta, ktoré môžem jesť donekonečna a podľa mňa sa ním nedá prejesť. Babička vždy varila sladké v piatok, vtedy sa nesmelo jesť nič z mäsa. Takže piatňajší obed to bola nijaká sýtejšia polievka-kyslá zemiaková, šošovicová, fazuľová a sladké druhé jedlo - šúľance, perky, palacinky, parené buchty, šišky, dolky, slíže. Jooj piatky boli skvelé :). Babička nás samozrejme ako deti vždy zapájala do varenia a my sme to vďačne prijímali, ku kuchynskej linke nám priložila šamlík a už sme spolu s ňou miesili, krájali, šúľali, natierali, obracali. Šúľance robí aj moja mamina a robím ich aj ja a robiť ich budem lebo ich milujem.


Naše skvelé makové šúľance:

8 uvarených zemiakov v šupke
polohrubá múka
štipka soli
1 vajce (nemusí byť)
mak
cukor


Postup:
Deň predtým ako chceme robiť šúľance si uvaríme zemiaky v šupke. Vyberáme si zemiaky približne rovnakej veľkosti aby sa nám uvarili rovnomerne. Uvarené zemiaky zlejeme a necháme do druhého dňa vychladnúť (je to naozaj overené, zemiaky sa nám nebudú lepiť keď sú dokonal vychladnuté). 



Na druhý deň si zemiaky ošúpeme a nastrúhame na struháku - jemné rezančeky a prisypeme múku, môžeme pridať vajíčko a štipku soli a zmiešame dokopy do polomäkkého cesta. Múku pridávame opatrne a vypracujeme nelepkavé cesto. 


Cesto si sformujeme do valčeka a nožíkom odkrajujeme úzke pásiky, ktoré si vystretou dlaňou a miernym tlakom tvarujeme do šúľancov na pomúčenej doske. 



Šúľance varíme v jemne posolenej vode pokým nám nevyplávajú na povrch vody (ja po vyplávaní počkám kým sa zapení voda a potom ich scedím). 


Šúľance podávame s mletým makom, posypané cukrom a poliate rozpusteným maslom. A jeme pokiaľ máme čo :).






nedeľa 23. novembra 2014

Slivkovo-cesnaková krkovička

Letná krkovička v mimo sezónnej úprave, aj takto by som mohla nazvať tento recept. V lete sme podľa tohoto receptu pripravovali krkovičku na grilovanie podľa receptu z kuchyne lidl. Musím povedať, že na grile bola vynikajúca a keďže sme opäť zatúžili po tej výbornej chuti, povedali sme si - prečo nie aj v zime? I keď bez grilu, ale tiež výborne doma v rúre.



Šťavnatá krkovička s ovocnou chuťou:


bravčová krkovička

Marináda:
4 PL slivkového lekváru
cesnak (podľa chuti, ja som dala 8 strúčikov)
1 dcl oleja
2 lyžice medu
2 lyžice octu balsamica 
citrónová šťava z 1 citróna
červené korenie
soľ

Postup:

Krkovičku nakrájame na plátky, jemne naklepeme a narežeme okraje. Suroviny na marinádu si zmiešame a plátky vložíme do marinády a necháme marinovať počas noci, alebo minimálne 2-3 hodinky v chladničke. Čím dlhšie marinujeme tým lepšia chuť a jemnejšia štruktúra mäsa. 


Po namarinovaní (na druhý deň) si predhrejeme rúru na 180°C. Plech potrieme bravčovou masťou a poukladám plátky mäsa - tak aby sa neprekrývali - na celú plochu plechu a vložíme do vyhriatej rúry. Mäso počas pečenia obraciame a potierame marinádou ktorá nám ostala. Pečieme až kým mäso nie je mäkké. Pokiaľ samozrejme chcete grilovať, je výborná aj na grile. Krkovička je perfektne šťavnatá so slivkovým nádychom a neuveriteľne návyková :).


P.S. skoro by som zabudla :) ak máte radi pikantné, môžete do marinády pridať čili papričku.

streda 19. novembra 2014

Bábovka moja najlepšia :)


Bábovku podľa tohoto receptu pečiem už veľmi dlho. Bol to asi prvý koláč ktorý som samostatne upiekla bez pomoci. Mamina ma vždy nabádala upeč bábovku, nuž som upiekla. Poznáte to, v určitom veku je príprava jedla absolútne druho až treťoradou záležitosťou. Tak som to brala ako nutnú povinnosť a snažila som si to čo najviac uľahčiť. Takže som rôzne postupy opísané v recepte spojila a aj urýchľovala :). Výsledkom väčšinou bolo, že som z bábovky po upečení oškrabávala zuhoľnatenú vrstvu a masívne som ju zasýpala práškovým cukrom. Ale vždy bola veľmi chutná a časom som jej dopriala viac času na nižšej teplote a výsledok bol dokonalý! Vždy mala úspech a preto nebol dôvod opúšťať overené. Tak tu máte moju obľúbenú časom a skúsenosťami overenú bábovku :).

Bábovka moja dvojfarebná :)

20 dkg kryštálového cukru (u nás doma sa do cesta vždy dával kryštálový)
1 vanilkový cukor (nakoľko mám v pohári s kryštálovým cukrom vanilkové lusky- nedávam)
4 vajíčka (závisí od veľkosti vajec a formy, teraz mám väčšiu formu - dávam o jedno viac)
20 dkg hladkej múky
1 prášok do pečiva (dávam vínny kameň)
1 dcl oleja
1 dcl vody
kakao


Postup:
Je to veľmi jednoduché a preto také parádne, takže:
Vajíčka s cukrom vymiešame do krásnej svetložltej hmoty (najlepšie je to v mixéry). Ako vidíte žiadne "extra bielka a extra žĺtka" - tak to síce bolo uvedené v pôvodnom recepte, ale moja skúsenosť - vôbec žiaden rozdiel som nezbadala takže načo si to komplikovať. Keď máme vajíčka s cukrom krásne do "peny" vymiešané, pridávame postupne múku s práškom do pečiva, olej, vodu a miešame - najlepšie mixérom. Formu na bábovku si vymastíme bravčovou masťou, alebo kokosovým olejom (s týmito dvoma mám výborné skúsenosti) a vysypeme múkou. 


Vymiešané cesto vlejeme z časti do formy asi tak 2/3 cesta, do zvyšnej 1/3 si pridáme kakao(od oka ja dávam také dve čajové lyžičky) a vlejeme na cesto po celom obvode. 


A šup do rúry na 180°C - asi tak na 15 minút (kým sa nám zdvihne) a potom uberieme na 150°C a pečieme kým sa nám neupečie :) 

Doba závisí od mnohých faktorov takže ja asi po 35-40 minútach skúšam špajdlou ako sme na tom. A podľa toho pokračujem v pečení, alebo vyberám. Nechávam ju trošku vychladnúť - keď je vonku chladnejšie než v kuchyni - vyložím na balkón, potom obehnem po obvode a okolo nohy( bábovkovej formy) oddelovačom (nožom, alebo v mojom prípade stierkou) a vyklápam na pocukrovaný podnos, alebo tanier.


Mňam ! :)


nedeľa 16. novembra 2014

Bravčová panenka s chuťou stredomoria :)

V čase zabíjačiek mala u nás bravčová panenka jediný spôsob prípravy. Hovorilo sa tomu "rybky". Panenka sa plnila zmesou na výrobu klobás, najprv sa do nej urobil otvor a následne sa normálne nasadila na plnič klobás a natlačila sa plnkou. Naplnené panenky sa obalili do brušného sadla - sieťky a dali sa piecť. 
Musím sa priznať že táto úprava mne chuťovo príliš "nesedí". Radšej mám niečo viac ako mäso plnené mäsom.
Bravčovú panenku varievam pomerne často a veľmi rada. Je to vďačný kúsok mäsa na ktorom toho nemáte veľa čo pokaziť. Recept na plnenú bravčovú panenku som našla na stránkach kuchyne lidla, ale rovnako ako pri zapekanej hokkaido tekvici som musela recept poopraviť. Najmä v základnom údaji o čase pečenia panenky.



Plnená panenka - stredomorská :)

2 ks bravčovej panenky 
syr balkánskeho typu
sušené paradajky nakladané v oleji
cesnak
olivový olej/bravčová masť
rozmarín
soľ, korenie 
panvica, zapekačka


Postup:

Bravčovú panenku si umyjeme, osušíme a každú rozrežeme na polovicu - aby nebola príliš dlhá (z jednej, dlhšej spravíme dve kratšie). Dlhším užším nožom si do nej urobíme otvor (ja opatrne spravím otvor a potom ešte raz do kríža akoby sme vytvorili +) .Dávajte pozor aby ste ju neprepichli a neporezali sa. Nakrájame si sušené paradajky na kúsky a syr na hranoly - veľkosť - aby sa nám zmestili do pripraveného otvoru v panenke.V pôvodnom recepte sa do panenky mal dávať len syr, ale ja som si to upravila a so sušenými paradajkami je to naozaj výborné. Takže do pripraveného otvoru si pcháme syr a sušenými paradajkami- bude sa vám to mrviť a mazať, je to trošku babravá práca, ale oplatí sa. Panenku si dáme do zapekacej misky (alebo nádoby kde ju budeme piecť v rúre) a tam ju pokvapkáme olivovým olejom, osolíme, okoreníme, pridáme rozmarín a chvíľku ju tam necháme. Na panvici si rozohrejeme masť/olej a panenky zatiahneme - narýchlo opečieme z každej strany, pri opekaní si k nej prihodíme hlávku cesnaku rozkrojenú na polovicu.



Opečené panenky aj s cesnakom a rozmarínom vrátime naspäť do zapekacej misky a vložíme do vyhriatej rúry 200°C. Pečieme 20-55 minút, závisí od veľkosti, hlavne hrúbky panenky. (v pôvodnom recepte bolo uvádzané na 8-10 minút). 



Dĺžka pečenie závisí aj od veľkosti panenky - ja som ju najprv piekla 20 minút, ale keď som s nej odrezala plátok- v strede bolo mäsko ešte surové. Bravčovú panenku po upečení krájame na plátky a podávame so zemiakmi, alebo zapekanou hokkaido tekvicou



Dobrú chuť ! 

štvrtok 13. novembra 2014

Zapekaná Hokkaido tekvica

A týmto receptom ukončujem Hokkaido sezónu tohto roka, teda aspoň myslím. Posledná oranžová fešanda z úrody mojich rodičov padla za obeť. Veľkosťou naozaj majestátna, ponúkla možnosť poslednej polievke a ešte čosi zvýšilo aj na zapekanie. Vlastne naopak, čo sa nezmestilo do zapekačky - skončilo v polievke.
Tento recept je čiastočne inšpirovaný receptom z Kuchyne Lidl, ale ... Ale vlasy sa mi naježili keď som si tam prečítala že ošúpeme tekvicu a potom ešte uvaríme šľahačku- toto som prehodnotila (kto by to šúpal !!!- ani drahý nie)  a čo ja viem šľahačka ???  Dá sa to aj inak :)


Posledná Hokkaido tejto sezóny

1 tekvica Hokkaido
500 g kyslej smotany
300 g syra (Ementál, Eidam, odporúčam zmiešať aj z nijakým výraznejším)
čerstvý tymián (hmm dala som sušený)
cesnak 
čierne korenie (dávam červené)
soľ 


Postup:
Tekvicu si dobre umyjeme (nakoľko ju nebudeme šúpať) rozkrojíme, vykucháme (teda vyberieme semienka) a nakrájame na tenké plátky (viď fotka). 


Kyslú smotanu si zmiešame s pretlačeným cesnakom (podľa vašej chuti ja som dala asi 1 hlávku :)). Nakrájanú tekvicu osolíme, okoreníme, premiešame a vysypeme do zapekacej misy. Naša tekvica bola pomerne sladká tak som ju osolila, myslite však na to, že aj syry sú dosť slané takže opatrne.


Na vrch tekvice vylejeme smotanu a vysypeme vrstvu nastrúhaného syra a dáme do vyhriatej rúry na 200°C piecť na 50-55 minút. Ak tento recept budem robiť nabudúce, tekvicu si premiešam s tou smotanou do ktorej dám časť postrúhaného syra. Hm - skúste či už takto, alebo tak :).
Takto zapekanú tekvicu môžte jesť len tak, alebo ako prílohu namiesto zemiakov- mňam :).


  

utorok 11. novembra 2014

RETRO Pečené kurča s horčicou

Prinášam recept ktorý som nikdy predtým neskúšala, nechutnala a vybrala som ho zo Slovenskej ľudovej kuchárky pre každý stôl - teda aj pre ten náš :). Ako predslov k receptu som si vybrala krásny článok z tej istej kuchárskej knihy, ktorý začína kapitolu Úprava kurčaťa, bolo by pre Vás veľkým ochudobnením ak by som sa s Vami o tento skvost nepodelila./text uvádzam v pôvodnom znení - bez akýchkoľvek korekcií, áno naozaj tam uvádzajú boly s Y :)/.


"Vo väčších mestách dostaneme kúpiť kurčatá očistené, ale v malých mestách kupujeme živé, alebo dochováme si ich doma. Pri kúpe kurčiat musíme dbať, aby boly dobre chované a mäsité. Také sú kurčatá žlté. Kurča biele, namodralé nie je chutné, ani mäsité. Na vysmážanie sú najlepšie kurčatá 8-10 týždňové, väčšie sú už vhodné na paprikáš alebo pečenie. Plnené pečené kurčatá sú výdatnejšie."

Recept uvádzam ako bol uverejnený v knižke a dopĺňam ho mojimi praktickými postrehmi z realizácie :).


Retro kurča :

1 kurča (ja som použila kuracie stehná)
maslo
1 PL horčice
ocot (použila som balsamico)
1 PL kyslej smotany
soľ

Postup:
Rozkrájané, posolené kurča upečieme napolo v masle. Rozmiešame asi čajovú lyžicu horčice, trochu octu, trochu masla, 1 čajovú lyžicu smotany.  Polovicu tejto omáčky nalejeme na kurča a pečieme ho ďalej, až zmäkne. Druhú polovicu omáčky len pri podaní vlejeme na hotové kurča. Podávame s novými zemiakmi.







Na tento recept som použila kuracie stehná- tie máme najradšej, umyjeme si ich nasolíme, vložíme do pekáčika, nádoby v ktorej ich budeme piecť. Na každé stehienko (časť kurčaťa) dáme plátky masla, kurča trošku podlejeme.V tomto recepte je uvádzaná mierka čajová lyžica (neviem aká veľká bola čajová lyžica na Slovensku v roku 1943), ja som to zmenila na polievkovú  lyžicu nakoľko množstevne toho bolo veľmi málo a tak isto som si mierku "trochu" odmerala polievkovou lyžicou. (mierka teda 1:1:1:1).


Vložíme do vyhriatej rúry a pečieme na 200°C do polomäkka ( ja som ich aj počas pečenia obrátila aby sa zapiekli zo zadu, nakoľko keď na ne dáme omáčku už ich neobraciame). Pekáčik vyberieme a lyžicou rovnomerne rozdelíme polovicu omáčky na kúsky kurčaťa- omáčka sa nám rozpúšťa a obteká nám mäso. 



Vložíme naspäť do rúry a pokračujeme v pečení, už neotáčame!, a dopečiem do mäkka.
Podávame so zemiakmi (teraz už nové asi moc nezoženieme :)) alebo s ryžou a na tanieri ešte lyžičkou dáme z horčicovej omáčky na každý kúsok.

Dobrú RETRO chuť ! :)



sobota 8. novembra 2014

Pečeňovka - domáca paštéta

Paštéty patrili a u niekoho ešte stále patria k občasným raňajkám, desiatam či k rýchlej večeri (a možno aj k základu stravy : / ). Pamätám si časy stanovačiek keď základom akej-takej "trampskej" (v kempe :)) výbavy patrili rôzne druhy konzervovanej potravy - paštéty ako Májka, Bôčiková nátierka a samozrejme nechýbal ani Lunchmeat :). Pravdu povediac som si od paštét dala dlhšiu pauzu, časom žiaľ akosi stratili na "lesku"(kvalite). V dnešnej dobe už naozaj dostanete kúpiť výborné paštéty (nemyslím tým paštéty v bežných supermarketoch), len sa treba poobzerať kde na ne ísť a zaujímať sa aj o ich zloženie. Pečienkovú paštétu nám robievala doma aj moja mamina, ja som si ju trošku poupravila na svoju chuť a o recept sa podelím :).


Pečeňová paštéta - domáca :)

500g kuracích pečienok (množstvo podľa toho koľko toho chcete robiť)
bravčová masť 
2-3 ks cibule (podľa veľkosti cibule)
2-3 ks jabĺk 
2 dcl červeného vína :)
soľ
korenie (ja dávam ako ste si všimli červené korenie, môže dať aké chcete)
tymián
hrniec s pokrievkou, ktorý môže ísť do rúry (alebo iná podobná nádoba), mixér

Postup:

Pečienky si poumývame a očistíme (ja vyrezávam hrubé žilky, občas tam býva aj kúsok žlče, aj obličky - všetko bez milosti odstraňujem). Ak sú všetky pekne očistené (je to trošku babračka) do hrnca v ktorom ich budeme pripravovať si dáme bravčovú masť- dávam trochu menej ako polovicu z množstva pečienok (pri objem 500g pečienok asi 2 - 2,5 dcl masti). na túto masť dáme pečienky. 


Ošúpeme si cibuľu, očistíme jablká, odstránime jadrovníky a nakrájame (jablká aj cibuľu) na štvrťky a vložíme ich k pečienke, pridáme korenie (nesolíme!) a nalejeme cca 2dcl vína, prikryjeme pokrievkou a dáme piecť do rúry na 180°C. 



Pečieme prikryté cca 25-30 minút, potom odokryjeme a redukujeme tekutinu ešte asi 10 minút. Vyberieme z rúry a necháme vychladnúť - čiastočne (nie aby nám "sadol" tuk) dáme do mixéru, posolíme a rozmixujeme na "paštétovú" konzistenciu. 





























Nalejeme do pripravenej nádoby (nádob) a vrch zalejem bravčovou masťou. Pokiaľ nemáte masť môžete použiť maslo, uskladňujeme v chladničke- nevydrží tak dlho ako paštéta z konzervy ale je neporovnateľne lepšia ! :)




P.S: Korenie do paštéty (ináč u nás sa vždy hovorilo paštéka a u vás ?) si môžete prispôsobiť svojej chuti, kľudne pridajte aj niečo štipľavé. A ako bonus pod článkom - RETRO  príspevok o paštétach aj s receptom na korenie do paštét (ja som ho zatiaľ neskúšala).

RETRO - Paštéty

Dnes tématicky pridávam predslov ku kapitole Paštéty ktorý bol uverejnený v Slovenskej ľudovej kuchárke pre každý stôl z roku 1943. Zaujal ma aj uvedením receptu na zmes korenín do paštéty. Takže toto o paštétach napísali pred vyše 70 rokmi (neupravovaná verzia) : 

"Paštéta z mäsa a pečienky je veľmi chutný a ľahko stráviteľný pokrm, ktorý sa podáva na večeru s čajom, alebo na slávnostnejšie príležitosti ako predkrm, zdobený aspikom alebo majonézou, ale znamenite chutí aj ako obyčajná pomazánka miesto masla na desiatu alebo výlety. Kto častejšie pripravuje paštétu, môže si do zásoby vopred pripraviť paštétové korenie, ktoré sa odloží do téglika, aby aróma neunikla. Potlčte 10 zrniek nového korenie, 2 bobkové listy, 6 hrebíčkov, trochu tymiánu a majoránu, 2dkg bieleho korenie, 1 dkg rasce (kmínu),  niekoľko borievok a sušená kôrka z pol citróna. - Z tohoto paštétového korenie sa dáva podľa potreby do paštét, alebo môže sa ho použiť aj k divinovým omáčkam."

Vyskúšajte a dajte vedieť ako táto zmes korenín funguje :).

štvrtok 6. novembra 2014

Bryndzová nátierka inak ako sme zvyknutí

Bryndzová nátierka s cibuľkou a červenou paprikou to je raňajková klasika všetkých milovníkov nátierok a bryndze. Klasiku sme nezavrhli, iba trošku "vytúnovali" a inšpirovali sme sa v jednom časopise kde bol zverejnený recept na avokádovo - bryndzovú nátierku. Vyskúšali sme, ochutnali sme a chutila nám preveľmi, tak sa podelíme aj o recept na túto výbornú nátierku.

Bryndzovo-avokádová nátierka

1 malá bryndza (125g)
1 zrelé avokádo
100 g syru Lučina
1 lyžica bieleho jogurtu
1 menšia na drobno nakrájaná cibuľka (podľa chuti môže byť aj viac)
červené korenie/ alebo biele korenie
v recepte je uvádzané aj maslo (50g), použila som ho aj ja, ale nabudúce ho už nedám, nie je to vôbec potrebné, rovnako sa tam uvádza aj soľ- nakoľko je bryndza slaná, nedala som žiadnu soľ


Postup:

Avokádo si rozkrojíme na polovičku, vyberieme kôstku a dužinu vydlabeme lyžicou a dáme do misky, pridáme bryndzu, Lučinu, jogurt, ak chceme aj zmäknuté maslo. 



Ak máme rovnomernú masu vymiešanú pridáme cibuľku (nakrájanú) a pomelieme korenie.Všetko premiešame a podávame s pečivom, alebo chlebíkom.






















Nátierka je (ne)skutočne :) chutná, určite vyskúšajte! :)






pondelok 3. novembra 2014

Chlebové placky s plnkou

Od rána som premýšľala čo variť, niečo nové, chutné, ale aj iné... Pri pohľade na studený hmlistý deň som sa v mysli preniesla na dovolenku - teplo, slniečko a ... ! Spomenula som si na placky, ktoré na dovolenke piekla staršia pani na železnej platni, boli plnené bylinkovým syrom a boli parádne! Použila som niečo z receptu od mojej sestričky :) a pripravila tieto placky :). 



Chlebové plnené placky

3 šálky hladkej múky (T-650 alias chlebová múka) 
1/2 sáčku sušeného droždia
1 a pol šálky vlažnej vody /alebo mlieka
1 lyžička cukru
1 lyžička soli
2 lyžice olivového oleja
masť
Plnka: syr typu Feta, sušené paradajky, bylinky, olivy
doska na vaľkanie, valček, plech


Postup:

Z teplého mlieka/vody z cukru a droždia si urobíme kvások (pozor na teplotu vody/mlieka aby sme kvasnice nezabili). Počkáme kým nám kvások "nabehne" v hrnčeku a pridáme ho do múky zmiešanej so soľou a miesime (ak máte potrebnú mechanizáciu použite ju! ja som miesila ručne- srdiečkovou varechou :) ). Vypracujeme si vláčne pevnejšie cesto a prikryté necháme vykysnúť.

          
V mištičke si zmiešame syr s bylinkami (podľa vašej chuti), nakrájame si sušené paradajky (to bol drahého vynikajúci nápad) :) na márne kúsky.


Do placiek môžeme dať čokoľvek nás napadne a chutí. Keď nám cesto vykysne rozdelíme si ho na rovnaké bochníčky (mne vyšlo z tohoto množstva 9ks). Na doske ich prikryjeme - utierkou a necháme ešte trochu kysnúť. 
Túto krásnu utierku som zdedila po mojej starej mame, ktorá ju vlastnoručne utkala a vyšila- ešte ako slečna do svojej výbavy, napriek tomu že utierka už má vyše 70 rokov je stále krásna aj keď je normálne používaná. Som veľmi rada že mám vo svojej kuchyni (v našej) takýto poklad.


Keď sa nám pekne zaguľatia :) vyvaľkáme si bochníčky na tenké placky. Na každú placku (na jednu polovicu) si dáme syr a sušené paradajky, olivy (čo len chceme), preložíme placku na polovicu a jemne prebehneme valčekom aby sa nám placka "spojila". Do placky môžeme dať naozaj čo nám chutí- bryndzu, syr, bylinky... Placky sa mi darili v rôznych tvaroch a veľkostiach, nijak som to neriešila.


V rúre si vyhrejeme plech na 200°C a potrieme ho bravčovou masťou, na zohriaty, natretý plech do rúry poukladáme placky (aby sa nám neprekrývali) a pečieme, každú placku aj obrátime a môžeme potrieť pri pečení masťou. Placky pečieme až sa nám na nich objavia hnedé plochy (nie čierne :)), vyberáme a vkladáme ďalšie až kým všetky neupečieme :) Placky môžete kombinovať s jogurtovo-cesnakovým dipom, potrieť len tak cesnakom, zajedať k dobrej kyslej hríbovej polievke, alebo len tak. Takže dobrú chuť k dovolenkou inšpirovaným plackám :)



P.S. Pod receptom Vás čaká ďalší, bonusový príspevok, ktorý som si nemohla nechať pre seba, veď kto by nechcel poznať desatoro pre gazdinky a kuchárky, pardon páni  (pred 70 rokmi nikto nepredpokladal, že sa nám sem votrie genderova rovnosť!). Pekné čítanie :)

RETRO Desatoro pre gazdinky a kuchárky

Po starej mame som zdedila aj starú kuchársku knihu a knižku dobrých rád z vojnových čias, tak som si neodpustila citát z tejto knižôčky potrebný pre každú poriadnu gazdinu (v pôvodnom znení, bez korekcie) :

Desatoro pre gazdinky a kuchárky:
  1. Mäso, hydinu, zeleninu dobre umy, ale nevymoč!
  2. Nič nedávaj na oheň bez soli, lebo kuchynská soľ zabraňuje, aby sa voda, v ktorej sa niečo varí, nasýtila živými soľami pokrmu.
  3. Nevar v jednom a tom istom hrnci raz mäso, podruhé ovocie.
  4. Nádoby, v ktorých sa pečie, dobre očisti, suché odlož, ináč sa kazia.
  5. Nemasti starým maslom ani masťou.
  6. Nevar nič v nádobe neprikrytej, keď toho nežiada nevyhnutná potreba, lebo vôňa jedla prchá.
  7. Hrnce, misy a hlinené nádoby nedrhni pieskom. Piesok odiera gliedu.
  8. Mlieko a maslo neschovávaj, kde niečo vonia, lebo napáchne tou samou vôňou.
  9. Pre mäso choď si vždy sama; v obchode vyber, čo sa ti zdá najlepšie a nebudeš nespokojná.
  10. Buď čistotná ako lekár, lebo čistota je pol zdravia !"

Takže moji milí neodierať gliedu, prikrývať hrnce a dodržiavať čistotu - toť odkaz predkov a desatoro k dokonalosti každého kuchára a gazdinky. :)