streda 22. apríla 2015

Schumeister

Schumeister - pod týmto názvom sa skrýva výborná fazuľovo-krúpová polievka. Drahý pri mojom výbere receptu zdvihol obočie s otázkou "Zas krúpy ?" :) Áno zas krúpy, ale tentokrát vo vedľajšej úlohe ako sekundant fazule. Sľubovala som Vám ďalší recept z našej histórie tak je tu, vraj obľúbený recept našich predkov, ktorý si ako teplý alebo studený pokrm brávali kopáči do vinohradu. Fazuľa mala v našej histórii silnú pozíciu a vytlačila vraj z prvého miesta varených strukovín hrach. Zvlášť obľúbená je u mňa krásna veľká mäsitá fazuľa, ktorá nie je len samá šupka, ale je do čoho aj zahryznúť :).Recept som samozrejme poupravila nakoľko som nezohnala kvaku (niežeby som ju zháňala :)). Polievka je výborná tak tu je recept.


Schumeister alias fazuľovo - krúpová polievka našich predkov :)

250 g fazule
hrnček krúpov
mrkva, petržlen, zeler, kaleráb, pór, cibuľa
petržlenová vňať
masť
oravská slanina (môže byť, nemusí byť :)) 
soľ, červené korenie,mletá paprika
hrniec, hrnček, sitko, nôž, panvica

Postup:
Deň pred varením Schumeistera si namočte fazuľu do hrnčeka so studenou vodou. Na druhý deň si fazuľu zlejeme a dáme variť do hrnca s vodou - NESOLÍME !!! - fazuľa by nám nezmäkla.

 

Kým sa nám fazuľa varí, očistíme si zeleninu a umyjeme, prepláchneme si krúpy. Keď máme fazuľu polomäkkú pridáme petržlen, zeler, kaleráb a krúpy, trochu červeného korenia a varíme pokým nám fazuľa a zelenina nezmäkne. Medzitým si mrkvu postrúhame na hrubšom struháku, pór na krúžky, očistíme si cibuľu a nakrájame ju na kocky, rovnako si nakrájame na kocky aj slaninu. Nastrúhanú mrkvu a pór pridáme do polievky, na panvicu si dáme trošku masti, keď sa nám rozpustí pridáme si slaninu a opečieme si ju. Keď je slanina spustená a opečená pridáme na panvicu cibuľu, opražíme ju a pridáme červenú papriku. 


Po celý čas samozrejme miešame a dávame pozor aby sme si papriku nespálili (zhorkla by nám) a zalejeme si ju opatrne naberačkou polievky a rýchlo zamiešame (práve sme si urobili zápražku :)) Zápražku si nalejeme do polievky, zamiešame a ešte si ju podľa chuti osolíme. necháme prevrieť a odstavíme. Pokiaľ máte radi pikantné, môžete si spraviť zápražku so štipľavou paprikou. Na tanieri si do polievky pridáme nasekanú petržlenovú vňať. 


Dobrú chuť ! :)

nedeľa 19. apríla 2015

Tvarohovo rezancová štrúdľa

Dobre čítate - tvarohovo rezancová štrúdľa je dnešný sladký recept. Recept na tento koláč som objavila v jednej krásnej knihe opisujúcej kapitolky z dejín bratislavskej kuchyne s receptami našich predkov. Knižka od pána Vladimíra Tomčíka obsahuje niekoľko veľmi zaujímavých receptov z našej histórie takže tento koláč určite nebude posledným nahliadnutím do našej gurmánskej minulosti. Koláč sa vraj podával pri slávnostných udalostiach starého Prešporka a mňa zaujal najmä netradičnou kombináciou surovín a tým že je to taká štrúdľa bez zakrútenia :). Recept som si trošku upravila nakoľko som ho robila na veľký plech.


Tvarohovo-rezancová štrúdľa na celý plech

250 g rezancov niťoviek (použite tie najtenšie niťovky)
6 vajec (ja som mala krásne domáce vajíčka- preto tá intenzívna žltá farba :))


500 g tvaroh hrudkovitý
200 g bielej čokolády
50 g hrozienok
1 BIO citrón
150 g kryštálového cukru
maslo
2 balenia lístkového cesta, alebo štrúdľového cesta
plech na pečenie, papier na pečenie, doska na vaľkanie cesta, valček, strúhadlo, miska, varecha, metla na sneh (z bielkov samozrejme :))


Postup:

Vajíčka si rozdelíme na bielka a žĺtka, žĺtka vymiešame s cukrom - ideálne ak máme mixér, kým sa nám žĺtka miešajú stihneme tieto činnosti :  
  • umyjeme si hrozienka a namočíme ich do rumu (nemusíme, ale boli mňam :))
  • nastrúhame si čokoládu na veľké hobliny,
  • umyjeme si BIO citrón (aby bola kôra jedlá) 
  • nastrúhame si na jemnom strúhadle kôru z celého citróna (len vrchnú žltú kôru z citróna) 
  • z citrónu si potom vyžmýkame šťavu
  • dáme si variť vodu na rezance
  • vytiahneme si dosku na vaľkanie



Ak nemáme mixér musíme to stihnúť popri miešaní :). Do vriacej vody si vysypeme niťovky - pozor! veľmi rýchlo z nich uvaríte kašu - takže dnu - zamiešať vidličkou a hneď von na sitko a prepláchnuť pod tečúcou studenou vodou. Do vymiešaných žĺtkov s cukrom si pridáme rozmrvený tvaroh, postrúhanú čokoládu, hrozienka vybraté z rumu (my sme tam dali aj ten rum :)), kôru z citróna, šťavu z citróna, uvarené niťovky a zamiešame. 




Na pomúčenej doske si vyvaľkáme lístkové cesto na tenko, mne sa podarilo vyvaľkať oveľa väčší kus ako je plech - vôbec to nevadi, položte si cesto na plech vystlaný papierom na pečenie a kľudne si ho prehnite aby Vám cesto nepretŕčalo z plechu. Vyvaľkáme si aj druhý plát taktiež na tenko a necháme si ho položený na doske pokým dokončíme plnku. Spodný plát na plechu popicháme vidličkou rovnomerne po celej ploche.

Z bielkov si ušľaháme tuhý sneh a primiešame si ho plnky a vylejeme si ju na plech (kde už máme samozrejme spodný plát cesta :)). Vezmeme si druhé rozvaľkané cesto a položíme ho na plnku,podľa potreby prehneme aby nám nepretŕčalo s plechu. Vrchné cesto taktiež rovnomerne popicháme vidličkou a poukladáme kúsky masla.


Koláč pečieme v rúre pri teplote cca 180°C asi 25 až 30 minút. Samozrejme doba pečenia závisí od vašej rúry a iných okolností :). Takže sledujeme aby sme to neprepálili :). Pokiaľ použijete cesto štrúdľové v pôvodnom recepte sa píše že na spodok koláča dajte na seba dva pláty a rovnako aj na vrch dva pláty cesta.

Po vybratí z rúry si koláč pocukrujeme.
  
Sladké, tvarohovo-rezancové a ešte k tomu rokmi overené :) vyskúšajte lebo aj veľmi chutné :).

streda 15. apríla 2015

Hubové krupoto

Krúpy, geršli, alebo loháza tak toto bola veľmi často tradičná potravina našich predkov a jedla sa či už ako v dnešnej dobe ryža, ako zavárka do polievok alebo vo forme kaše. V našej rodine sa krúpky používali ako súčasť zeleninových polievok väčšinou letných kde nechýbali ani špičky - jemnučké maličké hríbiky :). Dnešný recept ale bude plnohodnotné jedlo, žiadna zavárka do polievky :). Jednoduché, chutné dokonca mi chutí viac ako rizoto, takže krupoto a ešte s hubami! Poďme na to.




Hubové krupoto:

250 g jačmenných krúpov stredných
250 g šampiňónov
za hrsť sušených hríbov (nemusí byť)
biele víno
cibuľa
cesnak
maslo
zeleninový vývar
soľ
parmezán
petržlenová vňať
sitko, panvica, varecha 



Postup:
Večer predtým ako chceme variť krupoto si krúpy nasypeme na sitko a premyjeme ich. Vsypeme ich do hrnčeka, zalejeme studenou vodou a necháme namočené do druhého dňa. V mnohých receptoch sa tento krok nepíše, ale krúpky sa nám potom rýchlejšie uvaria. Na druhý deň pred varením si krúpy zlejeme a premyjeme na sitku studenou vodou a na sitku necháme odkvapkať. Očistíme si šampiňóny, nakrájame ich a namočíme si sušené hríby do hrnčeka s vodou. 


Očistenú a na kocky nakrájanú cibuľu si orestujeme na masle, pridáme nakrájaný cesnak a chvíľku restujeme na miernej teplote (ohni). Pridáme si šampiňóny, jemne posolíme (solíme veľmi jemne keďže budeme pridávať slaný vývar), premiešame a necháme chvíľku dusiť. Keď nám šampiňóny "uvädnú" pridáme si do panvice krúpy, premiešame a podlejeme vývarom do 2/3 a za občasného miešania prikryté varíme. 


Dávame pozor aby sa nám nepripiekli, podlievame a miešame. Ak sú krúpy polomäkké pridáme namočené hríby, premiešame a môžeme si tam priliať aj vodu v ktorej boli hríby namočené. Varíme, miešame a keď sú krúpy takmer uvarené prilejeme biele víno. Konzistencia krupota by mala byť krémovitá ako u rizota. Do uvareného krupota pridáme kúsok masla a vmiešame postrúhaný parmezán. Pred podávaním môžeme vmiešame do krúpota aj nasekanú petržlenovú vňať(nemusíme, ale bylinky nám krásne krupoto prevoňajú a dochutia ).

 


Dobrú chuť a hurá späť ku krúpom ! :)